Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Cinsel İsteksizlik Tedavisi

 

Cinsel istek kişinin cinsel aktiviteye katılma arzusudur. Cinsel istekle birlikte erkeklerde penisin sertleşmesi kadınlarda vajinal ıslaklık oluşur. Böylece cinsel ilişkiyi sürdürme isteği artarak devam eder. Cinsel isteksizlik Kadın ve erkeğin yaşadığı bir sorundur. Elle tutulur veya gözle görülebilir bir nesne değildir. Tüm cinsel uyarılara rağmen cinsel arzunun duyulmamasıdır. Toplumda cinsel isteksizliğin daha çok kadınlarda görüldüğü fikri hâkim olmakla birlikte, her iki cinste de sıklıkla karşılaşılabilen bir durumdur. Devamlı olarak tekrarlandığı durumlarda kişinin cinsel işlevselliğini yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen faktörlerin de göz önünde bulundurularak cinsel istekte azalma olduğu ya da hiç olmadığı kanısına varılır. Eşler arasında her zaman aynı yoğunlukta istek hissedilmez.  Bu çoğunlukla geçici bir durumdur. İlişkilerin ilk zamanları her zaman daha tutkuludur. Özellikle uzun süren ilişkilerde heyecan verici durum zamanla azalabilir. Çiftler zamanla birbirine alışır ve cinsel hayatları tekdüze bir hale gelebilir. Ancak cinsel isteksizlik sadece faaliyet değildir. Cinselliği düşünmesi bile sizi rahatsız edecek bir ciddi bir isteksizlik ve ilişki uyumsuzluğu dur. Eşlerin sorunlara farklı yaklaşımları, sorunları çözmek yerine, kaçmaları evliliklerini bitmesine neden olabilir.

Cinsel İsteksizlik Nasıl Çözülmelidir?  

 

Çiftlerde isteğin oluşması için kadın ve erkeğin cinselliğe bakış açıları, cinsellikle ilgili tutum ve davranışları ile ilgili farklılıkların birbirleri tarafından bilinmesi ve çiftlerin buna göre davranması gerekir.  Çiftler bu sorunu kimseyle bu sorunu paylaşmak istemezler. Kendilerinin üstesinden gelebileceklerini düşünürler. Erkekler bu noktada kadının kendini iyi hissetmesi ve kadının kendisine güvenmesi için çaba sarf etmelidir. Kadın sevildiğini, değer verildiğini, önemsediğini hissederse partnerine karşı yeniden cinsel istek duymaya başlar. Çiftin kaybettikleri heyecanı tekrar yakalamaları cinsel isteğin artması için, hiçbir duyguyu saklamadan birbirleriyle konuşabilecek şekilde açık iletişim halinde olmaları gerekir. Çiftin kendini özgürce ifade edebildiği bir ilişki içinde olmak, kendini güvende hissettirecektir. Cinsel isteksizliğe neden olan sorunların üzerine gitmek, cinsel iletişim büyümekte olan engelleri aşmak cinsel isteksizlikten sonsuza kadar kurtulmak için çiftlerin birbiriyle açık iletişim kurmaları önemlidir. Erkek ya da kadının ilişkide kendini ortaya koymak için birlikte fanteziler üretmeli ve bunları kullanmalıdır. Cinselliğin yanı sıra çiftlerin birlikte daha çok zaman geçirmesi gerekir. Tüm bu uygulamalardan sonra çiftler arasındaki bağ kurulamadı ise,  cinsel isteksizlik tedavisi için bir uzmandan yardım alınmalıdır.  Bunun eşle bağlantısı olabilir, psikolojik sorunlardan olabilir, fizyolojik sorunlardan olabilir ya ada dış etkenlerden olabilir. Kabullenmek istemez eşini suçlar. Böyle bir durumda eşe kırmadan onu yardımcı oluyor. Bu tedavi için eşin bunu kabul edilebilir.

 

Cinsel İsteksizlik Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

 

Cinsel isteksizlik kadın veya erkekte görülen ve mutlaka tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Ancak bazı durumlarda oldukça uzun süreçler gerektirmektedir. Tedavi süreçlerinde çiftleri sabırlı olmaları ve birbirlerine anlayışlı bir yaklaşım sergilemeleri, tedavinin başarılı sonuçlanması anlamında oldukça önemlidir. Cinsel isteksizlik muayene sonrasında hekim tarafından belirlenen bulgular doğrultusunda ilaç veya psikoterapi yöntemleriyle tedavi edilebilmektedir. Cinsel isteksizliği tedavisi düzenli ve hekim tarafından belirlendiği şekilde sürdürülmesi elde edilecek sonucun başarı oranını büyük oranda etkilemektedir. İlaç ve psikoterapi yöntemleri ile tedavi edilebilir. Sebepleriyle ilgili tanı ve tedavi yöntemleri hekim kontrolleri sonrası belirlenir.

 

Kronik Hastalıklarda Cinsel İstek Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

 

Cinsel isteksizlik ruhsal sebeplere bağlı olabildiği gibi, pek hastalık nedeniyle de oluşabilmektedir. Bunlardan bazıları; Diyabet, kalp ve damar hastalıkları, cerrahi müdahaleler,  hormonal bozukluklar, karaciğer, böbrek, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları, ürolojik hastalıklar, cinsel isteksizliğe neden olan hastalıklar arasındadır. Kronik hastalıklarda cinsel İsteksizlik tedavisi için sorunları nedenlerinin doğru bir biçimde belirlenmesi, son derece önemli bir konudur. Bu nedenle çiftlerin cinsel isteksizlik durumu altında yatan nedenler incelenmelidir.  Çiftlerden alınan bu bilgiler ışığında bir tedavi planı hazırlanmalıdır. Kadın veya erkeğin var olan bu mevcut hastalıklardan dolayı kendini cinsel yönden eksik hissetmesi, eşlerin birbirine duyduğu öfke, zamanla cinsel uyumsuzluğun başlamasına, ileriki dönemlerde de cinsel isteksizliğe neden olabilmektedir. Bu türdeki, sorunlar yaşanması ile birlikte yine de cinsel isteksizliğe neden olan mevcut, hastalıkların getirdiği sağlık sorunları ya da uzun süre ilaç kullanımı sonucu oluşan geçici isteksizlikler de söz konusu olabilmektedir. Gerek bireylerin genel sağlık durumları, gerekse psikolojik temelli sorunlar hekimler tarafından titiz bir şekilde analiz edilmelidir. Gerek duyulması halinde eşlerin birlikte katıldığı tedavi seansları düzenlenmeli, kadın ve erkeğin cinsel isteksizliğine dair nedenler araştırılmalıdır.

 

Cinsel İsteksizlikte Fizyolojik Sorunların Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

 

Fizyolojik nedenler daha çok doktor kontrolü ile çözümlenebilir. Ancak bazı hallerde oldukça uzun süreçler gerektirmektedir. Yukarıda belirttiğimiz bu sorunlar ile birlikte yine de cinsel isteksizlik mevcut, olan fizyolojik sebeplerin getirdiği sağlık sorunları veya ilaç kullanımı sonucu oluşan geçici isteksizlikler de söz konusu olabilmektedir. Kronik damar hastalıkları, şeker hastalığı, karaciğer bozuklukları, anksiyete bozuklukları ve buna bağlı kullanılan antidepresan hapları cinsel isteksizliğe neden olabilir Ayrıca süreğen damar hastalıkları, şeker hastalığı, karaciğer sorumlulukları, anksiyete ve buna bağlı kullanılan antidepresan hapları zaman içinde cinsel isteksizliğe yol açabilir. Fizyolojik rahatsızlıklar nedeniyle yaşanılan cinsel isteksizlik sorunları gerekli durumlarda cerrahi müdahale gerektirebilir. Bu nedenle cinsel isteksizliğe neden olan bu sorunlarda daha fazla zaman kaybetmeden bir an önce uzman bir doktora başvurulmalıdır.

 

Cinsel İsteksizlikte Psikolojik Sorunların Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

 

Cinsel isteksizlik kadın veya erkek ayırt edilmeksizin tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır ve tedavi edilmediği takdirde kronik bir sorun haline gelmektedir Cinsel isteksizlik tedavisi kişiye özeldir. Çiftlerin sorunlarına göre özel hazırlanan tedavi programı ile cinsel isteksizlik sorunu çok farklı tekniklerle çözümlenmektedir. Kişinin cinsel hayatını kâbusa çeviren bu soruna neden olan etkenlerin en önemli nedeni psikolojiktir. Bunlar cinsel terapi ile çözülebilir. Tedavi süreçlerinde eşlerin sabırlı olmaları ve birbirlerine anlayışlı bir yaklaşım sergilemeleri, tedavinin başarılı sonuçlanması anlamında oldukça önemlidir Çünkü iki taraftan birinde olan cinsel doyumsuzluk baştan göz ardı edilse de ileriki zamanlarda ruh sağlığının ciddi anlamda bozulmasına yol açar. Bu da çiftler için sıkıntılı olan durumu daha da içinden çıkılmaz bir hale getirilmektedir. Cinsel isteksizlik sadece haz almamak ya da cinsel birliktelikte doyuma ulaşamamak anlamında değerlendirilmemelidir. Psikolojik sorunlar oluşturarak daha da dertleşebileceği hesap edilmelidir. Muayene sonrasında hekim tarafından belirlenen bulgular doğrultusunda ilaç veya psikoterapi yöntemleriyle tedavi edilebilmektedir. Tedavinin, düzenli ve hekim tarafından belirlendiği şekilde sürdürülmesi elde edilecek sonucun başarı oranını büyük oranda etkilemektedir. Gerek bireylerin genel sağlık durumları, gerekse psikolojik temelli sorunlar hekimler tarafından titiz bir şekilde analiz edilmelidir. Uzman bir hekim tarafından cinsel terapi seanslarına tabi tutulmalı, altta yatan sebeplerin ortaya çıkarılması için fiziksel muayene ile tedavi desteklenmelidir. Gerek duyulması halinde eşlerin birlikte katıldığı tedavi seansları düzenlenmeli, kadın ve erkeğin cinsel isteksizliğine dair nedenler araştırılmalıdır. Tedavideki asıl amaç ta bozulan iletişimin düzenlenerek cinsel istek düzeyinin arttırmasıdır. Çiftler bu problemi birlikte psikiyatrik yardım çözümleyebilirler.

 

Cinsel İsteksizliğin Neden Olduğu Problemler Nelerdir?

 

Kadın-erkek hemen her bireyde belirli zamanlara görülebilen bu durum sürekli olarak tekrarlandığı durumlarda kişinin cinsel yaşamını olumsuz şekilde etkiler. Cinsel isteksizliğe neden olan temel etkenler ise, eşler arasında anlayış farkları, uyum ve cinselliğe yaklaşım sorunlarının baş göstermesine yol açmaktadır. Cinsel yaşamın sağlıklı bir çizgide ilerlemesini engeller

 

 • Cinsel isteksizlik partnerler arasında yanlış anlaşılmalara ve ciddi çatışmalara yol açar.
 • Çiftler arasında yaşanan çatışmalar ise, birbirinden nefret etmelerine, birbirinden kırgınlık ve öfke duyup, zaman için de birbirinden uzaklaşmalarına neden olur.
 • Erkek ve kadının cinsellikle bağlarını koparır ve çiftler farklı sorunların da ortaya çıkmasına sebep olur.

 

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Belirtileri Nelerdir?

 

Erkeklerde kadınlara göre cinsel istek daha fazla olarak algılanabilir. Erkek ilerleyen yaş faktörü ile birlikte fiziksel değişikliklerin ortaya çıkması kendini yaşlı görmesi bu açıdan bir güvensizlik yaşaması isteksizliğe neden olabilir. Bunun dışında erkekte sertleşme sorunu yaşıyorsa,  bu erkekte cinsellikten kaçınmaya neden olabilir. Bu da zamanla isteksizliğe yol açabilmektedir. Erken boşalmakta partner memnuniyetsizliği varsa ve bunu bir şekilde ifade ediyorsa isteksizliğe yol açabilir.

 

Erkekte Cinsel isteksizlik belirtiler şunlardır;

 • Erken boşalma
 • Sertleşme sorunu
 • Boşalmada yaşanan güçlükler
 • Penis yapısı ile ilgili kaygılar
 • Sağlık sorunları
 • Cinsellikle ilgili tabular
 • Birleşme sırasında ağrı
 • Cinsel aktivitenin tam gerçekleşmemesi
 • Kadında uyarılma ve orgazm olamama
 • Eşler arasında kültürel ve cinsel uyumsuzluklar yer almaktadır.

 

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Belirtileri Nelerdir?

 

Ön sevişme olmadan veya ön sevişmeyi yarıda bırakıp cinsel ilişkiye başlanması, kadının içinde cinsel istek yani cinsel arzu seviyesi düşmesine neden olur. Kadının cinsel isteksizliği altında yatan problemler psikolojik ise bunların altında kesinlikle onu cinsellikten uzaklaştıran bazı korkular vardır.

 

Kadında Cinsel isteksizlik belirtileri şunlardır;

 • Kadında Hamile kalma korkusu
 • Partnerini fazla tanımıyorsa hastalık kapma korkusu
 • Cinsel ilişkiden acı duyacağı korkusu
 • Orgazm olamama korkusu
 • Vücudunun Partneri tarafından beğenilmeme korkusu
 • Suçluluk duygusu
 • Kendini Partnerine teslim etme korkusu

 

Diğer Sorunlar Kısaca Şöyledir;

 • Hormonal bozukluklar
 • Karaciğer, böbrek, kalp hastalıkları
 • Diyabet
 • Kadınların menopoz dönemleri cinsel isteksizliğin sebepleri arasında sayılabilir.
 • Vajinada ki enfeksiyon ve yaralar, vajinanın ilişki sırasındaki kuruluğu ağrılı cinsel ilişki yaşanması ve bunların devam etmesi kadında isteksizliğe yol açabilir.

 

Erkekte Görülen Cinsel İsteksizlik Ne Şekilde Olur?

 

Erkek görülen cinsel isteksizlik İki çeşittir. Kişi ilk cinsel deneyimine başladığı ortaya çıkan primer isteksizlik; ilk cinsel deneyimde ortaya çıkar. Erkek ve kadında sonradan oluşan sekonder isteksizlik genellikle psikolojik sebeplerle ortaya çıkar. Erkeklerde psikolojik olarak görülen sertleşme ereksiyon ve erken boşalma sorunu tedavi edilmediğinde cinsel isteksizliğe neden olabilir.

 

Kadınlarda Cinsel İsteksizliği Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

 

Kadınları cinsel yönden isteksizliğe neden olan dört ana etken vardır. Hamilelik, emzirme, adet öncesi gerginlik ve menopoz. Bu dönemlerin hepsi isteksizliğe neden olabilir. Diğer Etkenler şunlardır;

 

 • Gebeliğin ilk üç ayı kadının hamileliğe uyum sağlama dönemi.
 • Hamileliğin son üç ayında karnının büyümesi ve pozisyon olarak kadının zorlanması cinsel isteksizliğe yol açar.
 • Kadının geçirdiği ameliyatlar, meme kanseri, tedavisinde kullanılan bir takım ilaçlar, antidepresanlar, doğum kontrol hapları eşinin ona davranışları isteksizliğe yol açabilir.
 • Gebeliğin ilk üç ayı kadının hamileliğe uyum sağlama dönemi.
 • Son üç ayı da karnının büyümesi ve pozisyon olarak kadının zorlanması isteksizliğe yol açar.
 • Kadının geçirdiği ameliyatlar.
 • Meme kanseri depresyon, kullanılan ilaçlar, antidepresanlar
 • Doğum kontrol hapları eşinin ona davranışları isteksizliğe yol açabilir.

 

 

Çiftlerde Cinsel İsteksizlik Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

 

Kadın veya erkeğin kendini cinsel yönden yetersiz hissetmesi, eşlerin birbirine duyduğu öfke, cinsel uyumsuzluğun başlamasına, ileriki dönemlerde de cinsel isteksizliğe neden olabilmektedir. Çiftlerin yaşadığı bu sorunlarının çözümü için Psikoterapi, gereklidir. Çiftlerin yaşadığı bu sorunların çözümü için Psikoterapi, gereklidir. Bu nedenle cinsel İsteksizliğinin tedavi edilebilmesi için cinsel isteksizliğe neden bu unsurların bulunup ortadan kaldırılması gerekmektedir. Sorunun ne olduğu bilinmeden, cinsel soğukluğu tedavi etmek mümkün değildir. Kişinin cinsel hayatını kâbusa çeviren bu soruna neden olan faktörlerin ortaya konulmasından sonra cinsel isteksizlik tedavisi yapılabilmesi mümkündür. Bu nedenle hekim eşleri ayrı olarak dinler ve çiftin mutlaka çocukluk ve evlilik hayalleri dinlenir. Çiftlere uygulanan bu teknikle çiftin sorunları tespit edilir. Cinsel aktivite belli periyotlarda yapılmadığında eşler arasında soğukluk meydana gelebilir. Tüm bunlar cinsel isteğin cinsel uyarıyı sürdüremeyecek kadar azalmasına ve cinsel işlev bozukluğuna yol açar. Bu tür davranışların sürdürülmesi ve tedavi edilmemesi halinde sonu boşanmalara sebebiyet verebilmektedir.

 

İlişkilerden Kaynaklı Cinsel İsteksizlik Ve Tedavisi

 

Cinsellik yetişkin iki birey içindir ve bu bazı tekniklerle düzenlenir Çiftlerin ilişkideki rolleri ele alınır.  Çiftlerden birinde olan bir eksiklik ilişkideki rol dengelerini bozar. Çiftin geçmişte cinselliğe dair bildiği eksik ya da yanlış olan tüm bilgiler yenileriyle güncellenir. İlişkilerinden kaynaklı cinsel ilişki sorunları arasında bozulan iletişimin düzenlenerek tedavinin en kritik aşamasıdır. Amaç cinsel sorunlar nedeniyle bozulan iletişimin düzenlenmesi, amacıyla teknikler uygulanır. Eşlerin cinsellikten haz alması için, kendilerine izin verir ve böylece kendi cinselliğini keşif süreci başlar. Bu teknik yeni olan bilgilerin kullanılmasına imkân verir. Çeşitli görsel malzemeler keşif sürecini hızlandırılması sağlanır. 9 seans süren bu aşamalar değerlendirme aşaması ile beraber 12 seansta sorun çözülür. Seans sayısı çiftlerin sorunlarına göre değişkenlik gösterebilir.

 

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Tedavisi Nasıldır?

 

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik sorunları nedenlerinin doğru bir biçimde belirlenmesi, son derece titiz bir konudur. Kadınların yaşanılan bu cinsel isteksizliğin birçok sebebi olabilir. Bu öğelerin nedenlerini bulunup ortadan kaldırılması gereklidir. Kadınlarda görülen cinsel isteksizlik problemleri geniş anlamıyla erkeklerde görülen cinsel yetersizlikten farklı değildir.. Kadınlarda cinsel fantezi yeteneğinin gelişmemesinden dolayı duyulan bu cinsel isteksizlik kişiden kişiye değişir. Kişiden kişiye değişen bir durumdur.  Bazı kadınlar cinsellikten tamamıyla uzaklaşır ve cinsel istek duymaz, bazıları da ise istekli olmasına rağmen orgazm olamaz.   Cinsel isteksizlikle ile ilgili bu sorunların çözümünde en önemli koşul, kadının tedaviye istekli olmasıdır. Bu nedenle kadınlarda cinsel isteksizliğe neden olan sorunların doğru bir şekilde belirlenmesi, oldukça hassas bir konudur. Kadının cinsel isteksizlik sorunlarının çözümü için psikoterapi, gereklidir. Hastadan alınan bu bilgiler ışığında bir tedavi planı hazırlanır. Cinsel isteksizlik tedavisindeki asıl amaç zaten arasında bozulan iletişimin düzenlenerek cinsel istek düzeyinin arttırmasıdır.

 

Kadında Cinsel İsteksizlik Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar?

 

Kadınlarda görülen bu isteksizlik,  cinsellikten vazgeçecek kendini engellemesi ile ortaya çıkar ve kadının Partnerinden uzaklaşmasına neden olur Ön sevişme olmadan ya da ön sevişmeyi yarıda bırakıp cinsel ilişkiye başlanması, zamanla Kadının içinde cinsel isteği azaltır.. Kadında cinsel talebin olmadığı için cinsellikten tamamıyla uzaklaşmasıdır. Cinsel isteksizlik sorunu olan kadınların büyük birçoğu eş ya da partnerinin onu sevmediği ya da onu arzu duymadığına inanır ve kendileriyle sadece cinsel ilişkide bulunmak istediklerini düşünür. Kadında cinsel doyumsuzluklarda ortaya çıkan sinirlilik, uyumsuzluk, gibi davranışların çoğunun altında, cinsel isteksizlik sorunu yatar ve erkeğin kadında yarattığı duygulara bağlı olarak ortaya çıkar.

 

Cinsel isteksizliğin ortaya çıktığı diğer durumlar ise şunlardır;

 • Erkeğin kadında yarattığı duygulara bağlı olarak ortaya çıkan bu durumun nedeni erkeğin davranışlarının kadını cinsellikten uzaklaştırmış olmasıdır.
 • Erkeğin kadında yarattığı duygulara bağlı olarak ortaya çıkar

 

Kadında Eşten Kaynaklı Cinsel İsteksizlik Sorunları Nasıl Tedavi Edilir?

 

Eşleri arasındaki iletişim bu yönde çok etkilidir. Kadın eşiyle bu eşiyle birlikte konuşarak buna sebep olan nedenlerinin araştırılması gerekir.  Yaşanılan ve bu sorun eşten kaynaklı ise, çiftin bunu birlikte çözmeleri gerekir. Cinsel isteksizliği çözmeyi hedefleyen cinsel terapiler daha hızlı sonuç eşiyle birlikte konuşarak bunun nedenlerinin araştırılması ve eğer eşten kaynaklı cinsel sorunlar varsa, bunları birlikte çözümlenmesi gerekir. Belirgin bir sıkıntıya neden olan cinsel isteksizliği çözmeyi hedefleyen cinsel terapiler daha hızlı sonuç vermektedir. Cinsel isteksizlik sorunu yaşayan kadının bu gerçekle yüzleşmesi durumu kabul etmesi gerekir. Erkeğin bu konuda üzerine düşenler; Kadına sevildiğini, değer verildiğini, önemsediğini hissettirmektir. Erkeğin kadının kendini iyi hissetmesi ve kadının kendisine güvenmesi için çaba sarf etmelidir. Bu yönde gösterilecek olan tüm çabalar kadının Partnerine karşı yeniden cinsel istek duymaya başlar. Kadın sevildiğini, değer verildiğini, önemsediğini bilmeye ihtiyaç duyar. Partnerine karşı yeniden cinsel istek duymaya başlar.

 

Cinsel isteği belirleyen faktörler şunlardır:

 

 • Çiftler arasında yer alan genel sağlık ve cinsel bozukluklar,
 • Hormonal bozukluklar,
 • Ekonomik sorunlar,
 • Olumsuz cinsellik algısı,
 • Kötü bir çift ilişkisi,
 • Geçmişten gelen cinsel Travmalar
 • Özgüven eksikliği,
 • Depresyon ve kaygı bozuklukları ve bununla ilgili ilaçların kullanılması

 

Son Olarak; 

Cinsel İsteksizliğin İlişkiye Verdiği Zararlar Nasıl Önlenmelidir?

 

Geçim sıkıntısı ve yoğun iş temposu zamanla çiftlerin düzenli bir cinsel hayat yaşamasını da engelleyici bir neden olarak karşımıza çıkmakta ve çiftlerin ilişkilerine zarar verebilmektedir. Çiftlerin yoğun iş temposu ve geçim sıkıntısı bir birbirlerine yeterince zaman ayırmaması gibi nedenlerden dolayı çiftlerin birbirlerinden de uzaklaştırmaktır. Bu bağlamda cinsel isteksizlik problemi çiftlerin önem vermesi gereken başlıca konular arasında yer almaktadır. Çiftlerin daha mutlu ve huzurlu olmaları içinde dikkat etmesi gereken en önemli konular arasında da yer alan bu sorun ilgili yaşanılan sorunlar zamana içerisinde çiftlerin cinsel açıdan birbirinden uzak kalmalarına neden olabilmektedir. Çiftler arasında süregelen bu durum ve cinsel isteksizliğin ilişkiye zarar vermemesi için bu çiftlerin birbirlerine karşı anlayışlı ve hoşgörülü olmalıdır. Ayrıca bu konu hakkında sorunları aşmak adına karşılıklı olarak çaba sarf etmeleri gerekmektedir. Cinselliği daha düzenli ve aktif hale gelmemesi çiftlerin ileride cinsel yönden yaşadıkları hayal kırıklıkları, bu durumun uzun süre devam etmesi ister istemez gereksiz öfke patlamalarına, kırgınlıklara ve yersiz düşmanlıklara ve tüm bunların sonunda cinsel isteksizliğe neden olacaktır. Duygular hiçbir biçimde engellenemez çiftler ortaya çıkan olumsuz duygularla başa çıkmaları için psikolojik destek almaları gerekmektedir. Çiftlerin cinsel yönden yaşadıkları sorunlar ilgili konuşmaları birbirlerine olan düşüncelerini uygun bir dille çekinmeden söyleyen bilmelidirler. Özellik ile orta yaş ve üstü kişiler üzerinden cinsel isteksizliğin çözümü konusunda bu türdeki bir yaklaşım oldukça yararlı da olacaktır. Burada asıl önemli olan çiftler bir birbirlerini suçlamak yerine günlük yaşamdaki davranış biçimlerinden tutunda beslenme alışkanlıklarına kadar hayatını kısaca gözden geçirmelidir. Çiftlerden birinin diğerinden sonra yatağa girmesi, beslenme biçimine dikkat etmesi, varsa kötü alışkanlıklardan uzak durması cinsel isteksizlik sorunun tedavisinde başarılı sonuçlar alınmasında yardımcı olmaktadır.

One Response

 1. stres ve düzensiz uyku olumsuz etkiliyor ve bu durumu tetikliyor.

Comments are closed.