Erken Boşalma Nedir

Erken Boşalma Nedir

Erkeklerin en önemli cinsel sorunlarından biri olan erken boşalma, tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de en yaygın cinsel problemler arasında yer almaktadır. Erken boşalma tanımı ise, Uluslararası Cinsel Tıp Birliği tarafından yapılan değerlendirmelere göre, 1 dakikanın altında gerçekleşen boşalmalardır. Erken boşalma cinsel hazzın olağandan daha az sürmesine sebep olduğu gibi, birey üzerinde yarattığı stres ve partner üzerindeki olumsuz etkilerle de önemli sorunların yaşanmasına sebep olabilmektedir.

Genellikle genç erken boşalma durumu, bireyin ilk cinsel birleşmesiyle başlayabildiği gibi, daha sonradan ortaya çıkan sebeplere bağlı olarak da meydana gelebiliyor. Yapılan araştırmalara göre bireyin ilk cinsel birleşmede erken boşalmasına sebep olan etkenler arasında,

 • Cinsel performans endişeleri
 • Deneyimsizlik
 • Gerginlik
 • Suçluluk hissi
 • Tabusal duygu ve düşünceler yer almaktadır.

Erken boşalmada en önemli faktör olan cinsel deneyim eksikliği, cinsel aktivite sayısı ilerleyen zamanlarda arttıkça düzelebilmekle birlikte, bazı hallerde bu refleksin kontrol edilebilmesi mümkün olmuyor.

Erken Boşalmada Risk Faktörleri

Erken boşalmaya sebep olan birçok faktör olmasına rağmen, genel olarak erken boşalmaya sebep olan temel faktörlerden biri sertleşme sorunudur. Erken boşalma yaşayan her 3 erkekten biri sertleşmenin sağlanamaması ve sertleşmeyi kaybetme korkusundan mustariptir. Bireyin yaşadığı kalp rahatsızlıkları, sinirsel sağlık sorunları da cinsel aktivite sırasında aşırı heyecan ve endişenin yaşanmasına sebep olarak erken boşalmanın meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Bunların dışındaki risk faktörleri ise,

 • Kullanılan ilaçlar
 • Fiziksel ve duygusal stresler
 • Cinsel yaşamın düzensizliği
 • Performans endişesi

Performans endişesi, cinselliğe gereğinden fazla önem veren, her zaman hazır olmayı zorunluluk olarak gören ve bu sebeple gerginlik yaşayan bireylerde daha sıklıkla görülmektedir.

 

Erkeklerin en önemli cinsel sorunlarından biri olan erken boşalma, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en yaygın cinsel problemler arasında yer almaktadır.

 

Erken Boşalma Tedavisi

Erken boşalmanın önlenebilmesi amacıyla birçok farklı yöntem uygulanabilmekte, bireyler kulaktan dolma bilgilerle bu sorunu çözebilme denemeleri yapmaktadır. En sık başvurulan yöntemlerden biri boşalma anında farklı şeyler düşünmek suretiyle boşalmayı geciktirme çabalarıdır. Bu yöntem kısa süreli olarak boşalmayı geciktirse bile, cinsel hazzın kesintiye uğraması sebebiyle doyumsuzluk hissi oluşması muhtemeldir.

Bir başka yöntem de ön sevişmeyi olabildiğince kısa tutup, birleşme safhasına geçmektir. Ancak bu yöntemle de kalıcı bir erken boşalma önlemesi yapılması mümkün değildir. Günümüzde içerikleri belli olmayan sprey, hap, krem gibi bazı ürünler de sadece anlık çözümlere uygun olup sorunun kalıcı olarak çözümüne hiçbir katkı sağlamamaktadır. Ayrıca bu tür ürünler sürekli kullanım sonucunda bağımlılık yaratma tehlikesini de doğurmaktadır.

Erken boşalma tedavisinde asıl amaç, kişinin erken boşalmaya sebep olan refleksi üzerinde denetim kazanmasını sağlamak olmalıdır. Cinsel hastalıklar konusundan tecrübe sahibi hekimler tarafından yapılan fiziksel tedavilerle sorunun ana kaynağı belirlenmekte, sorunun altında yatan psikolojik, sinirsel, hormonsal sebepler klinik ortamda değerlendirilerek en uygun tedavini yapılması mümkün olabilmektedir. Tedavi seçenekleri arasında,

 • Sistemik ve lokal ilaç tedavisi,
 • Bitkisel çözümler
 • Biofeldback (Fiziksel aktiviteleri kontrol etme yöntemi)
 • Cinsel egzersizler yer almaktadır.

Klinik ortamlarda yapılacak olana fiziksel muayene ve ileri tanı tetkikleri sayesinde erken boşalmanın altında yatan sebeplerin belirlenmesi ve tedavi edilmesi en uygun yöntemdir. Kişiye özel tedavilerle boşalma süresi yaklaşık 2 ila 8 kat artırılabilmektedir.

One Response

 1. Eşim ile ilişkiye girdiğimin 5-6 sn yaşadığım bu sorunda beni ve evliliğim daha güzel günler geçirmeme sebep oldunuz teşekkür ederim.

Comments are closed.