Erken Boşalmanın Süresi Nedir

Erken Boşalmanın Süresi Nedir

Erken boşalma erkeklerin en sık karşılaştığı cinsel problemler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Sık izlenir bir sorun olmasına rağmen net bir şekilde tanımlanamayan erken boşalma durumu, farklı şekillerde tanımlanabilmektedir. Cinsel ilişkinin başlamasından 1 dakika sonra boşalmanın gerçekleşmesi durumunda erken boşalma tanısı konulmaktadır. Erken boşalma yaygın olarak görülen bir cinsel bozukluk olmakla birlikte doğru tanı ve tedavilerle aşılabilen bir sorundur.

 

Özellikle genç erkeklerde ilk cinsel birleşme esnasında yaşanan erken boşalmalar normal karşılanır. Boşalma denetimi öğrenilen bir süreç olup, cinsel deneyim sayısı arttıkça birey bu sorundan kurtulabilmektedir. Ancak cinsel ilişki düzensiz yaşanıyorsa bu tür bir denetimin oluşması da güçleşmektedir.

 

Erken Boşalma Çeşitleri

 

Erken boşalma farklı yaş guruplarında görülebilen ve erkeği çok yönlü ve olumsuz etkileyebilen bir oluşumdur. Özellikle evli erkeklerde bu tür sorunların sürekli oluşu sebebiyle eşler arasında giderek büyüyen sorunların oluşması muhtemeldir. Erken boşalma çeşitleri,

 

  • Yaşam süresince devam eden erken boşalmalar
  • Değişken erken boşalma
  • Kazanılmış erken boşalma
  • Duygusal değişken erken boşalmadır.

 

Yaşam Süresince Devam Eden Erken Boşalmalar:  Bu tür erken boşalma oluşumları genellikle ilk cinsel ilişki ile başlayıp bireyin ömür boyu yaşadığı bir sorun olarak devam eder. Primer erken boşalma olarak da adlandırılan bu tür erken boşalmaların oranı % 2,3 – 3,2 düzeyinde olup Türkiye’de bu oran yaklaşık % 2,5 dolaylarında görülmektedir.

 

Değişken Erken Boşalma: Sebepleri kesin olarak bilinmeyen bu tür erken boşalmalar bireyin zaman zaman erken boşalma sorunu yaşadığı durumlardır. En sık yaşanan erken boşalma çeşidi olan bu durumun yaşanma oranı Türkiye’de %8- 8,5 oranında görülmektedir. Boşalmaların bazı dönemlerde normal seyretmesi sebebiyle en fazla gizlenen ve tedaviden kaçınan gurubu oluşturur.

 

Kazanılmış Erken Boşalma: İlk cinsel birleşmeden itibaren sorunsuz bir boşalma yaşlanmasına rağmen, ilerleyen dönemde meydana gelen bir sorun sebebiyle oluşan erken boşalma problemidir. Türkiye’de yaklaşık % 4 oranında gözlemlenmektedir.

 

Duygusal Değişken Erken Boşalma: Bireylerin birbirinden farklı duygu geçişleri yaşadığı dönemlerde meydana gelen sorunlardır. Birey aslında erken boşalma sorunundan mustarip olmamasına rağmen değişken ruh durumları bu tür durumların oluşumuna emel teşkil eder.  Türkiye’de bu tür erken boşalma çeşidinin görülme oranı % 5 civarındadır.

 

Erken Boşalma Sebepleri

 

Erken boşalma ile ilgili yapılan araştırmalarda incelenen vakalarda, yaşam boyu devam eden erken boşalmalara sebep olan etken net bir şekilde belirlenememiştir. Spekülatif olmakla birlikte görüşlerin ağırlık merkezi erken boşalmayı oluşturan faktörlerin başında psikolojik sorunlar yatmaktadır. Kazanılmış erken boşalmada ise, farklı sebepler gözlemlenmiştir.

 

  • Psikolojik nedenler,
  • Ürolojik problemler
  • Endokrin faktörler
  • Cinsel sağlık sorunları

 

Bireyin yaşadığı strese bağlı psikolojik sorunlar, çevresel faktörler, partneriyle yaşamında meydana gelen problemler, yaşam tarzı gibi bazı sebepler erken boşalmaya temel teşkil edebilmektedir. Ayrıca bireyin geçirmiş olduğu prostat ve idrar yolu enfeksiyonları, prostat hastalıkları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar da erken boşalmaya sebep olabilen faktörler arasında yer almaktadır. Genel sağlık sorunlarından biri olan guatr sorunları da erken boşalmaya sebep olabilmektedir. Ayrıca diyabet hastalıkları, testosteron hormonu bozuklukları ve hipofiz bezi hastalıkları da erken boşalma sebepleri arasında gösterilmektedir.

 

 

Erken boşalma erkeklerin en sık karşılaştığı cinsel problemler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

2 Responses

  1. bu konuda herkes farklı bir şey söylüyordu. sonunda dayanamadım ve Cem Bey’e başvurdum. şükür soru işaretleri gitti kafamdan

  2. Cem beyle 6 ay önce tanıştık erkek arkadaşım için araştırıyorduk gittik görüştük ve çok memnun kaldık yorum yapmak istedim gerçekten işini düzgün yapan bir doktor teşekkürler

Comments are closed.