Penis Kırılması

Penis Kırılması

Penis kırılması, tıptaki ismiyle penis  fraktürü, penis  ereksiyon halinde iken travma neticesinde penisin kanla dolması sonucu penisin ereksiyonunu sağlayan penis içinde yer alan corpus denen silindir yapının yırtılması durumuna penis kırılması denir.

 

Penisin Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?

 

Penisin dış kısmının içeriği ile vücutla birleştiği bölüme kök adı veriliyor. Penisin gövdesinde birbirine lifli yapılarda bağlanan ve dikilgen doku olarak bilinen silindir biçimli üç cisim bulunuyor. Penisin yapısında kemik yoktur. Travma şiddetli penisin içerisinde oluşan bu kanlanma sonucu dışarıya kan çıkar peniste şişme, yaralanma ve şekil bozukluğu oluşur. Bazı durumlarda penisten ses gelse morarma oluşmayabilir. Peniste kırılma vakası en çok   35-40'lı yaşlarda görülür. Alınan travmanın şiddetine bağlı olarak meydana gelen kanamanın da etkisiyle peniste ters tarafa eğrilik olur. Hastalar acil olarak başvururlar. Penis kırılması şüphesi ile gelen hastalarda fiziki muayenesinde peniste şişlik, morarma, tespit edilirse hasta takibe alınır.

 

Penis Hangi Durumlarda Kırılabilir?

 

  • Penis, seks sırasında sert hareketler nedeniyle dıştan bir darbe alması sonucunda kırılır.
  • Mastürbasyon sırasında her türlü travma kırılma oluşmasına yol açabilir.
  • Bayanın üstte olduğu pozisyonlarda cinsel ilişkide penisin kırılma olasılığı yüksektir.
  • Doğuştan penisinde eğrilik olan kişilerde cinsel ilişki sırasında zorlanmadan kaynaklı penis kırılması olabilir.
  • Cinsel ilişki içindir penisi zorlayıcı hareketler, partnerin üstte olduğu pozisyonda sert hareketler.
  • Penisin doğuştan veya sonradan oluşan eğrilik olması ilişki sırasında penisin zorlanmasından kaynaklı kırılma olabilir.

 

Nasıl Olur?

 

Şişlik ve morarma ile kendini gösteren  penis kırılması; yırtılmalar ve dokuncalar sonucunda tam anlamıyla ereksiyon olmaz. Bu sorun genellikle kadının erkeğin üzerinde olduğu durumlarda kontrolsüzce hareket etmesiyle oluşur.

 

Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

 

Penis kırılması erkeğin cinsel yaşamını sekteye uğratır. Bu sebeple cinsel ilişki sırasında  ters ve ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Özellikle penis ereksiyon halindeyken çevrilmemesi erkeğin ilişkide elleriyle kontrolü sağlanması gerekir.

 

Belirtileri Nedir?

 

Penis kırılmalarının ne travmanın durumuna göre çok şiddetli ağrı, morarma ileri derecede şişme ile oluşan, renk değişikliği idrar yapamama ve penis ucundan kan gelmesi, kendini gösterir.

 

Ne Yapılmalıdır?

 

Penis kırılması gibi bir şüphe durumunda hiç zaman kaybetmeden bir üroloji uzmanına başvurmalıdır. Ameliyat penis  kırılmalarında tek tedavi yöntemini oluşturur. Cerrahi tedavi için, penis içinde idrar borusunun hasar görüp görmediğinin tespit edilmesi gerekir. Ameliyatta,  kas zarı tamir edilip onarılır. Günümüzde penis kırıkları ameliyatlarında oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır.

 

Penis Kırılması Sonrası

 

Penis kırılması sonrası, penis eğriliği ve sertleşme sorunu . Phallus kırılması sonrası yırtılan dokular uç Uca gelmez ve kötü iyileşme olursa penis eğriliği ( peyronie )hastalığı gelişimi hızlı bir şekilde artar. Penis kırılması sonrası özellikle sertleşme sorunu ortaya çıkıyor. Hastanın fizik muayenesi yapılır ve tetkikleri incelenir.  Hastanın fizik muayenesinde peniste şişlik, eğrilik tespit edilirse gerekli ilaç tedavisi   ya da erken cerrahi müdahale ile yırtılmış corpus  cavernosum onarılır. Hasta da sadece ağrı şikayeti varsa ilaç tedavi için daha uygundur.  Penis ucundan kan gelmesi, idrar yapamama gibi bazı idrar yolu yaralanması düşünülerek cerrahi müdahale gereklidir.

 

Penis  Kırılması Nedeniyle Ameliyat Şart Mıdır?

 

Penis kırılması gereken peniste şişme, eğrilik oluşursa ameliyat gerekliliği oluşur. Penisteki şişlik ve eğrilik yırtık olan dokuları uç Uca jel olduğu zor olması gerekir ameliyat gerekliliğini ortaya koyar. Ameliyat için Penis derisi aşağı indirilip, corpus cavernosum duvarındaki yırtığın tamiri ile ameliyat tamamlanır.  Ameliyat sonrasında iyileşme muntazam olacağından penis eğriliği tekrar oluşmaz. Ameliyatın esnasında yaralı olan dokular onarılır. Damarsal bir yaralanma söz konusu ise, mikro cerrahi yöntemiyle damarlar uç uça bağlanır. Erken dönemde ilaçla tedavi ile hastanın takibi sağlanır. Geç fark edilen durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Penis kırılmasında (fraktürü) erken cerrahi müdahalenin önerilmesi  iyileşme süresini kısaltmıştır.

 

Penis Kırılması Ameliyatı Sonrası Kaç Gün Hastanede Kalınır?

 

Penis kırılması ameliyatı sonrası hastanın  ortalama 10-15  gün kadar hastanede kalması gerekir. Yaklaşık on beş gün bandaj sarılması faydalı olur. Penis kırılması ameliyatı sonrası hasta ameliyattan otuz gün sonra cinsel birleşme gerçekleştirilebilir.

 

Penis Kırılması Sonra Yapılacak Olanlar Nelerdir?

 

Teşhis açısından hastanın şikayetleri fizik muayenesi ile konuyor. Şiddetli penis kırılmalarda çok şiddetli olan yırtıklar kavernozografi yöntemi ile saptanır. Penis kırığı, tanı konur konmaz cerrahi girişim ile başarılı bir şekilde tedavi edilebiliyor. Penis kırığı ile idrar torbasında oluşan yaralanmaları arasında doğru bir orantı kurulmalıdır. İdrara çıkma zorluğu, idrar yolundan kan gelmesi ya da hastanın idrar yapamaması durumlarında penis  ucundan ilaçlı ek bir film çekiliyor. Böylece Bir idrar torbasında herhangi bir sorun ya da yırtılma Varsa o bölgedeki sorun  net olarak tespit edilebiliyor. Penise yerleştirilen özel bir sonda yırtık cerrahi müdahale ile düzeltiliyor.  Penis kırığı tedavi edilmezse peniste şekil bozukluğu, ağrıyla birlikte meydana gelen sertleşme, cinsel birliktelik sırasında sıkıntı, güçsüzlük, idrar kanallarında bölgesel genişleme, Penis eğriliği hastalığı adı verilen sert yumrular oluşabiliyor.

 

Penisin Kırılması Cinsel Hayatı Sekteye Uğratır Mı?

 

Penis kırılması erkek için gerekli önlemler alınması çok önemli bir konudur. Araştırmalara sonucu elde edilen sonuçlara göre penis kırılmalarının daha çok cinsel ilişki anında penisin vajinadan çıkıp, bölge dokulara çarpması ile meydana geldiğini göstermektedir. Penis ereksiyon halinde iken kırılma sıklığı % 30’ dur. Bunun için cinsel ilişki sırasında kadının üstte olduğu pozisyonlarda ani ve ters hareketlerden kaçınılması penisin kıvrılmaması gerekiyor. Penis sertleşme halindeyken cinsel ilişki içinde yapılan ters hareketler peniste kırılma riski daha artıyor.

 

Penis Kırılması ( Fraktürü) Hakkında Her Şey

 

Erkeklerin en fazla karşılaştıkları sorunlardan biri olan penis kırılması ( fraktürü)  için hızlı tedavi yöntemleri ile tedavi ediliyor.  Peniste kırılması acil ve ürolojik bir durumdur. Özellikle cinsel ilişki sırasında yapılan ani ve sert cinsel ilişki, anal ilişkiler, mastürbasyon, farklı cinsel pozisyonların denenmesi, sırasında ereksiyonu sağlayan dokuları çevreleyen kılıfın yırtılmasına neden olabilir Penisin sertleşmesi ve cinsel ilişki sırasında meydana gelen önemli ve ciddi bir durumdur. Bu durumda olabilecek en kısa sürede müdahale edilmesi gerekmektedir. Penis kırılması, en kısa sürede tedavi edilmesi gereken en önemli bir problemdir. Geç kalınması halinde hastanın cinsel hayatını ve sağlığını önemli biçimde etkileyebilir.  Hastaya uygun tedaviyi planlanarak, peniste oluşan hasarın tamiri ve uzun süreli kalıcı bir etki bırakmaması için önlemler alınmalıdır.

 

Penis kırılması ( fraktürü)  nedenleri içinde en önemli olan konulardan biride penisin dik olmasıdır. Sarkık penis normalde hiçbir şekilde kırılmaz bunun sebebi ise corpus cavernosa penis dik bulunduğu kadarki bunun gibi genişlemez. Öte yandan yapılan tetkiklerde görülüyor ki penis kırılması vakalarının birçoğu cinsel ilişki sırasında meydana gelmektedir. Bununla birlikte, diğer penis kırılması nedenleri şunlardır;

 

Sebepleri

 

  • Cinsel ilişki sırasında penisin pelvis kemiğine çarpma nedeniyle darp alması
  • Penil ereksiyon halindeyken sert bir şekilde yere çarpması
  • Penis dik durumda iken üzerine düşülmesi
  • Cinsel ilişki sırasında kişiyi zorlayan pozisyonların denenmesi

 

Tüm bunlar penis kırılması nedenleri açısından önemli sonuçlara sebebiyet verebilir.  Bu sebeple bireyin cinsel ilişki sırasında veya penisin ereksiyon halinde yanlış ve zorlayıcı hareketlerden kaçınmalı ve dikkatli olması gerekmektedir.

 

Penis Kırılması Risk Faktörleri Nelerdir?

 

Penis kırılması genellikle cinsel ilişki sırasında yanlış pozisyonundan kaynaklansa da kimi durumlarda penis kırılması riski artmaktadır. Cinsel ilişkide herhangi bir pozisyonda penis kırılması nadiren görülebilmektedir. Ancak cinsel tercihi karşı cinse olan heteroseksüel erkeklerde, erkeğin kadının üzerinde bulunduğu durumlarda ve farklı pozisyonlarda penis kırılması oluşabilmektedir. Penis kırılması hakkında bilinçli olan çiftlerin cinsel hayatları çok sağlıklı olacaktır. Tüm bunlar bazen kişide geri dönüşü olmayan önemli penis hasarlı yaralanmalarını önleyecektir.

 

Penis kırılması erkeğin cinsel yaşamını sekteye uğratır. Bu sebeple cinsel ilişki sırasında ters ve ani hareketlerden kaçınılmalıdır.