Varikosel

Varikosel

Varikosel erkeklerde kısırlığın baş mimarı olarak görülür ve aynı zamanda pek çok erkeğin korkulu rüyası olduğunu söylemek mümkündür. Erkeklerde varikosel tedavi edilmediği durumlarda kısırlığa yol açabilir. Ayrıca farklı sorunların da ortaya çıkmasına neden olabilir. Varikosel, genel olarak uzun boylu, obez, çok ağır sporlar yapan, kronik öksürüğü olan, sık sık kabızlık yaşayan, varislere sahip olan, çok fazla sıcak su ile duş alan, hamam ve saunaya çok sık giden erkeklerde daha çok görülür. Hatta bu aktivitelerde bulunan erkekleri tehdit ettiğini de söylemek mümkündür.

 

Ergenlik dönemine giren erkeklerin yaklaşık olarak yüzde 20'sinde görülen varikosel, ilerleyen yaşlarda ortaya çıktığı durumlarda kısırlığa yol açar. Erkeklerde sol testislerde yer alan toplardamarlar diğer testislerdeki toplardamarlara göre daha uzun bir yapıya sahiptir. Çünkü kirli kan ana damara dik açı ile iletilmesi gerekir ve bu nedenle daha uzundur. Tabi toplardamarların daha uzun olması varikosel riskinin sol testislerde daha sık görülmesine yol açar.

 

Varikosel Nedir?

 

Varikosel, testislerde yer alan ve kirli kanı taşıma görevini üstlenen toplardamarların genişlemesi veya kalınlaşması olarak tanımlanır. Aslında varikoselin erkek testislerinde meydana gelen bir varis türü olduğunu belirtmekte mümkündür. Bu hastalık çoğu zaman erken yaştaki bireylerde görülür. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkması ise kısırlık nedenidir.

 

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

 

Çeşitli belirtiler ile ortaya çıkan varikosel, yavaş yavaş kendini belli eder. Genelde ilk olarak ağrı ile ortaya çıkar ve bunun yanında farklı belirtiler de gösterir. Şimdi, varikoselin belirtilerine daha yakından bakalım.

 

 • Testiste şişme
 • Aynı şekilde testiste kabarma
 • Bunun yanında testiste ağrı

 

Varikosel Kimlerde Daha Sık Görülür?

 

Varikosel hastalığının ortaya çıkmasındaki nedenler tam olarak bilinmemektedir. Ancak bu hastalığın sık görüldüğü kişiler konusunda birtakım bilgilerin olduğunu söylemek mümkündür. Şimdi, varikosel genelde kimlerde görülür? Daha yakından bakalım.

 

 • Aşırı şişman olan kişiler
 • Karın içinde basıncın artmasına neden olan ağır sporlar yapanlar
 • Kronik astım ya da öksürük gibi nöbetler geçiren kişiler
 • Karındaki basıncı artıran kronik kabızlık yaşayanlar
 • Varislere sahip olanlar
 • Çok fazla hamam ve saunaya giden kişiler

 

Varikosel Nasıl Anlaşılır?

 

Genelde vücudunu iyi tanıyan erkekler, testis üzerinde oluşan şişlik, düzensizlik ya da ağrı gibi durumlarda varikosel olup olmadığını anlayabilir. Ancak varikoselin daha çok kısırlık gibi şikâyetler ile doktora başvurulması sonucunda anlaşıldığını da söylemek mümkündür. Bunun yanında çok uzun süre ayakta kalındığında, spor yaparken ya da cinsel ilişki sırasında oluşan ağrılar da yine erkekte varikosel olduğunu işaret edebilir.

 

Varikosel Kısırlığa Yol Açar Mı?

 

Varikosel kısırlığa yol açan sorunlar arasında yer alır. Ancak tedavi edilebilir bir hastalık olması nedeniyle gerekli tedaviler sayesinde kısırlığın da önüne geçilmesi mümkündür. Varikosel nedeniyle kısırlık oluşması halinde genelde ameliyat kararı verilir. Buna rağmen eğer varikosel kısırlık nedeni değilse ameliyat olunsa dahi sperm değerlerinde bir düzelme meydana gelmeyebilir.

 

Varikosel Sertleşmeye Engel Midir?

 

Erkeklerde testislerin iki temel işlevi bulunur. Varikosel hastalığı sperm ve hormon üretimi yapan testisin bazı fonksiyonlarında çeşitli bozukluklar meydana getirebilir. Ayrıca kronik hale gelmiş olan varikosel ilerleyen zamanlarda testis boyutlarında küçülmeye gibi durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Böylece sperm üretimi ve testosteron hormonu üretimi de azalabilir. Kronik varikosel tedavi edilmediğinde erkeklerde testosteron düşüklüğü yanında ereksiyon sorunları ve cinsel istek kayıpları da yaşanabilir.

 

Varikosel Muayenesi Nasıl Yapılır?

 

Varikosel muayenesi genel olarak genital muayene içerisinde yapılan bir muayene türüdür. Varikosel şikâyeti ile doktora gelen hasta 21 - 22 derecede bir odada ayakta olacak şekilde muayene edilir. Hasta ayakta ve dik pozisyondayken testisler ve bunun yanında genital bölge incelenir. Bunun yanında muayene sırasında hastaya normal ve ıkınma pozisyonlarında çeşitli manevralar yaptırılarak hem göz hem de elle çeşitli kontroller yapılır. Bunlar damarsal yapı üzerinde herhangi bir genişleme olup olmadığını anlamak içindir. Yapılan bu işlemler sonucunda varikoselin varlığı klinik olarak onaylamak mümkün olur. Diğer yandan varikosel tanısının konması için bazı kliniklerde hem varikosel derecesinin belirlenmesi hem de ameliyat kararı alınabilmesi için Skrotal Doppler ultrasonografi çekimleri yapılabilir.

 

Varikoselin Dereceleri Nelerdir?

 

Kliniklerde yapılan muayenelere göre varikosel hastalığında 3 farklı evreden söz etmek mümkün olur. Varik0selin evreleri aşağıdaki gibidir;

 

 1. Derece Varikosel: Hastanın ayakta muayene edilmesi sırasında herhangi bir bulguya rastlanamaması, ancak ıkınma hareketi sonrasında elle varikoselin tespit edildiği durum olarak karşımıza çıkar.
 2. Derece Varikosel: Hasta ayakta muayene edilirken gözlemler sonucunda bir miktar varikoselin görüldüğü ve ıkınma sonrasında elle yapılan muayenede damarların tam olarak ortaya çıktığı durumdur.
 3. Derece Varikosel: Hasta ayakta muayene edildiği sırada ıkınma hareketine dahi gerek kalmadan damarların görülür hale geldiği ve bunun yanında ıkınma hareketi ile daha da belirginleştiği durumdur.

 

Varikosel Teşhisi Sonrasında Yapılması Gerekenler

 

Varikosel teşhisi konmasının ardından öncelikle testis boyutları herhangi bir fark olup olmadığına ve bunun yanında testisin kıvamına bakılması gerekir. Ayrıca sperm parametrelerinin değerlendirilmesini sağlayan ve semen analizi olarak bilinen testin yapılması da tedavi konusunda birtakım hususların belirlenmesinde yardımcı olur. Eğer hastanın sperm parametrelerinde herhangi bir problem yoksa ameliyat konusunda bazı değerlendirmeler yapmak gerekebilir.

 

Böyle hastalarda sperm parametrelerini genel olarak bozabilen etkenler aşağıdaki gibi karşımıza çıkar;

 

 • Beslenme alışkanlıkları
 • Sigara ve alkol tüketimi
 • Çeşitli toksik maddelere maruz kalınması

 

Varikosel Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Varikosel ameliyatı genel olarak mikro cerrahi yöntemi ile yapılır. Öncelikle hastanın kasık bölgesinde yaklaşık olarak 2 cm kadar bir kesi açılır ve daha sonra bu kesiden giriş yapılarak testis damarlarına kadar ulaşılır. Damarlara ulaşılması ile genişleme gösteren toplardamarlar diğer damarlardan dikkatli bir şekilde ayrılarak bağlanır. Yapılan cerrahi müdahale ile varikosel tedavisi gerçekleştirilmiş olur.

 

Varikosel Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

 

Varikosel ameliyatında mikro cerrahi yöntemi kullanıldığı için mevcut bölgede yer alan tüm damarların bağlanması gerekir. Genel olarak 1 ya da 2 saat kadar süren bu ameliyat bazen 5 saate kadar uzayabilmektedir. Bunun nedeni bölgede bulunan damarların tamamının bağlanması, ameliyatın tek ya da çift taraflı olması ile yakından alakalıdır. Ayrıca ameliyat süresi bağlanan damar sayısına göre de değişiklik gösterir.

 

Varikosel Ameliyatında Risk Var Mıdır?

 

Varikosel operasyonları mikro cerrahi uygulaması ile yapıldığı için komplikasyon meydana gelmesi yok denecek kadar azdır. Genelde oluşabilecek riskler arasında en önemlisi testis atardamarının bağlanması sonucunda operasyonun ardından testisin küçülmesi ve kanlanmasının bozulması olarak karşımıza çıkar. Ancak varikosel operasyonu mikro cerrahi yöntemi ile yapıldığı için atardamar ve toplardamar arasındaki ayrımlar oldukça net bir şekilde yapılır ve bu şekilde atardamarın bağlanması gibi sorunlar yaşanmaz. Buna benzer bir komplikasyonun yaşanması cerrahi işlemlerde yer alan son teknolojiler ile neredeyse imkânsızdır. Hatta yapılan işlemler ile testis etrafında sıvı toplanması gibi durumlar da tamamen ortadan kalkmıştır. Tabi tüm ameliyatlarda standart olarak görülen enfeksiyon gelişimi ya da kanama gibi riskler variksoel ameliyatı için de geçerlidir. Bu yüzden operasyon sırasında sterilizasyona dikkat etmek ve bunun yanında sık sık kanama kontrolü yapmak gerekir.

 

Varikoselin Tedavisinde Farklı Yöntemler

 

Varikosel tedavisinde farklı yöntemler altında da yaşanan bu sorunu çözüm bulunabilmektedir. Farklı radyolojik ve cerrahi yöntemler arasında ilk olarak karşımıza varikosel embolizasyonu çıkar. Bu uygulamada radyoloji yöntemleri kullanılarak kasıktan girilir ve daha sonra genişleyen damarlar içerisine tıkayıcı olarak adlandırılan madde enjekte edilir.

 

Diğer yandan farklı cerrahi yöntemler arasında ise kasık bölgesi, yüksek kasık bölgesi ve laparoskopik ameliyatlar yer alır. Ancak bu yöntemler arasında en çok tercih edilen alt kasık bölgesinden yapılan girişimlerdir. Uman hekimler tarafından da genel olarak alt kasık bölgesi tercih edilir.

 

Varikosel Ameliyat Sonrasında Ne Kadar Sürede İyileşir?

 

Mikro cerrahi ile gerçekleştirilen varikosel ameliyatı sonrasında hasta ortalama 2- 3 gün içerisinde normal yaşantısına geri döner. Bunun ardından 10 gün içerisinde aynı şekilde iş hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Ancak ağır sporların yapılabilmesi için en az 4 hafta kadar beklemesi gerekir.

 

Varikosel erkeklerde kısırlığın baş mimarı olarak görülür ve aynı zamanda pek çok erkeğin korkulu rüyası olduğunu söylemek mümkündür. Erkeklerde varikosel tedavi edilmediği durumlarda kısırlığa yol açabilir.

 

Varikosel Ameliyatı Sonrası Hastaların Dikkat Etmesi Gerekenler

 

Varikosel ameliyatı sonrasında hasta doktor tarafından verilen tavsiyelere uymalıdır. Buna göre ağır egzersizlerden uzak durmalı ve zorlayıcı spor aktivitelerine katılmamalıdır. Aynı şekilde en az 15 gün kadar cinsel aktivite içerisine girmemesi de yine önerilenler arasında yer alır. Spor aktiviteleri için ise 4 – 6 hafta kadar beklenmesi gerekir.

 

Ameliyat Sonrası Yumurtalıkta Ağrı Olur Mu?

 

Cerrahi uygulama ile yapılan varikosel ameliyatında işlem yapılan testiste sinir dokularının zedelenmesi nedeniyle bir miktar ağrı meydana gelebilir. Aşırı derecede bir ağrı meydana geldiği durumlarda hastanın doktoru ile iletişime geçmesi tavsiye edilir.

 

Varikosel Tedavi Edilmediği Durumlarda Ne Olur?

 

Varikosel, erkeklerde meydana gelen kronik sorunlar arasında yer alır. Bu yüzden tedavi edilmediğinde kendi kendine düzelmez. Ayrıca tedavi edilmezse giderek ilerleme gösterir ve testis boylarında küçülmeden varikoselin genişlemesine kadar pek çok farklı olumsu etki de meydana gelebilir. Bunların yanı sıra sperm değerlerinde azalma ve çeşitli hormonal bozukluklar da yine varikoselin tedavi edilmemesi halinde ortaya çıkar. Buna rağmen her varikoselin ameliyat edilmediğini de söylemek doğru olur.

 

Varikosel Ağrısı Nasıldır?

 

Varikosel ağrısı testislerde oluşan ve oldukça rahatsız edici ağrılardan biridir. Bu ağrı çoğu zaman kasık bölgesinde ya da testiste hissedilir ve daha sonra buralarda bacaklara yayıldığı durumlarda görülebilir. Ayrıca varikosel ağrılarının genelde ağrı kesici kullanımı ile geçtiğini de söylemek mümkündür.

 

Diğer yandan fıtık, idrar yolu, testis enfeksiyonu ve testilerde damarsal yapının kendi çevresinde dönme yaparak ortaya çıkardığı ağrılar, varikosel ağrıları ile karıştırılabilir. Varikosel ağrısını ayırt etmek için testislerde şişkinlik olup olmadığına bakılabilir. Ayrıca kişi idrar çıkarma ile ilgili bir konuda şikâyette bulunuyorsa bu da varikosel ağrısının ayırt edilmesine yardımcı olabilir.